ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY – RADOSNA ,,PATRONADA’’
Piękna ekspozycja prac plastycznych uczniów z klas 0-5 poświęconych postaci Króla Władysława Jagiełły, pokaz umiejętności wokalnych, tanecznych, akrobatycznych i w końcu Turniej Rycerski klas 4-8 to główne atrakcje tegorocznego Święta Patrona, które nazwane zostało w tym roku PATRONADĄ. Wszyscy świetnie bawiący się uczniowie, to zwycięzcy tegorocznej Patronady. Kto zdobył jednak punktowane miejsca w Przeglądzie Talentów? A kto okazał się "czarnym koniem" turnieju klas? Kto nie wie lub wie, a chciałby przypomnieć sobie jak to było, niech przeczyta…..
Tegoroczne Święto Patrona Szkoły obchodziliśmy 5 marca. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, na którą udaliśmy się po odśpiewaniu hymnu szkoły wraz z pocztem sztandarowym i harcerzami. Dalsza część obchodów odbywała się w sali gimnastycznej. Przybyli na uroczystość zwrócili uwagę na napis dobrze oddający charakter Patronady – Szkolnego Przeglądu Młodych Talentów: ,,Wielkiego Króla za patrona mamy, jego wzorem talenty rozwijamy”. Oczom świętujących ukazał się sam…. Król Władysław Jagiełło (któremu postaci ,,użyczył’’ Oliwier Gadzina). Przywitali i przedstawili zasługi króla reprezentanci społeczności szkolnej: Aleksandra Kocemba i Arkadiusz Tokarczyk. Dworzanie (uczniowie klasy 4a) powitali Króla menuetem. Piękne stroje tańczących podkreślały wyjątkowość spotkania. Władca przedstawił cel swojej wizyty: ,,Przybyłem tu sam, bez świty możnych, rycerzy, jeno z częścią dworzan, by w spokojności samemu obaczyć, czy imię moje, które obraliście za znak waszej szkoły, prawdziwie jest sercu waszemu bliskie? Czy szanujecie te wartości, którym i ja był wierny”? Król nawiązał dobry kontakt z uczniami, którzy głośno potwierdzili, że są patriotami, dbają o polski hymn, flagę, ale również tradycję szkoły. Na dowód tego uczennice klasy 6a zaprezentowały oryginalny układ choreograficzny z biało – czerwonymi wstęgami. Potem zebrani mieli okazję zobaczyć prezentację multimedialną - ,,Historia naszej szkoły” przygotowaną przez absolwentów. Z pewnością dokładniej zapoznamy się z nią również na lekcjach wychowawczych. Król Władysław Jagiełło osobiście wręczał pamiątkowe zakładki do książek wszystkim uczestnikom konkursu plastycznego, którzy ,,jego podobiznę, lub średniowieczne sceny rodzajowe uwiecznili”. Nagrody książkowe wręczyła zwycięzcom pani dyrektor Izabela Zaczyk. Po tej poważnej, oficjalnej części zaczęły się prezentacje uczniowskie w ramach ,,Patronady”. Dużą popularnością cieszyły się występy grup sportowo – akrobatycznych. Serca publiczności podbiła grupa dziewcząt, były to siostry Bogdańskie i siostry Smajdor w skład której weszła najmłodsza uczestniczka z oddziału ,,0’’. Podobały się hiszpańskie rytmy, przy których tańczyły w pięknych czerwonych spódnicach dziewczęta z klasy 4a. Publiczność oklaskami doceniła oryginalną charakteryzację i ciekawą choreografię uczniów z klasy 8. Z przyjemnością wysłuchaliśmy solowych występów piosenkarzy, zwłaszcza Izabeli Cempy i Marceliny Kruczek. Z zapartym tchem podziwialiśmy niezwykłe zdolności akrobatyczne Darii Myjak, która otrzymała nagrodę specjalną. Tą samą nagrodą wyróżniono również Zuzannę Homoncik, która oczarowała, ,,zahipnotyzowała” publiczność grą na pianinie. Na młodego wirtuoza wyrasta również Sebastian Lelito z klasy 3b. Pierwsze miejsce zajęły uczennice klasy 6a - grupa wokalna w składzie: Zuzanna Homoncik, Gabriela Trojan, Karolina Kruczek, Justyna Głód. Zaśpiewały one rytmiczną piosenkę w języku angielskim, rytm piosenki wystukiwały na kubeczkach dłońmi.
Pierwsze miejsce zajęły uczennice klasy 6a - grupa wokalna w składzie: Zuzanna Homoncik, Gabriela Trojan, Karolina Kruczek, Justyna Głód. Młodych artystów oceniało jury składające się z nauczycieli, uczniów szkoły i Przewodniczącej Rady Rodziców. Warto podkreślić, że to właśnie Rada Rodziców ufundowała nagrody dla zwycięzców i słodkie upominki dla wszystkich uczniów Wręczając nagrody książkowe wyróżnionym uczniom, przewodnicząca jury -pani dyrektor z satysfakcją stwierdziła, że ,,Patronada” ujawniła różnorodne talenty uczniowskie naszej szkoły i że jest przekonana, iż będą się one wciąż rozwijać. Zachęciła również wszystkich uczniów do odkrywania i rozwijania swoich uzdolnień i pasji.
Po przerwie nastąpiła kolejna część Patronady – budząca największe emocje wśród uczniów, gdyż polegała na rywalizacji klas. Oczywiście były to nie zmagania na miecze, ale na kreatywność…. Klasy prezentowały realizację trzech zadań: wystylizowanie współczesnego rycerza, damy jego serca oraz… konia Uczniowie nie zawiedli… Wykazali się wielką pomysłowością. Nie brakło rycerza i konia ,,ekologicznego’’ – przybranych w tekturę i gazety. Podobał się rycerz, którego głowę zdobił błyszczący garnek, a wśród dam dworu można było odnaleźć taką, której nieodzownym atrybutem była… prostownica do włosów. Wszyscy entuzjastycznie kibicowali przedstawicielom swoich klas. Kolejne występy wzbudzały pokłady śmiechu. Jury nie miało problemu z wytypowaniem klasy, która najlepiej poradziła sobie w tym bezkrwawym Turnieju Rycerskim. Najwięcej punktów zyskała klasa 7a! Czarnym koniem tych zawodów (i to w sensie dosłownym, bo jego ,,umaszczenie’’ stanowiło czarne długie futro, a długą grzywę – blond peruka) okazał się Rafał Słaby a jego ekspresywne, ,,rżenie paszczą’’ rozbroiło szanowne jury… Klasa 7a otrzymała na ten rok ,,przechodnią’’ statuetkę przedstawiającą uroczego średniowiecznego żaka (propozycje nazwania go prosimy zgłaszać do wychowawców do 13. marca. Ciekawe, kto zostanie ,,ojcem chrzestnym’’ naszej statuetki?) Nagrodę publiczności otrzmała według głosowania uczniów klasa 5A.
Pierwsza Patronada już za nami! Pozostaną zdjęcia i wesołe wspomnienia. Mamy nadzieję, że za rok swoje różnorodne umiejętności pokażą również ci, którym w tym roku brakło odwagi… Zatem, do zobaczenia za rok na kolejnej Patronadzie!!!
Fotorelacja w profesjonalnym obiektywie Barbary Pogwizd - BiesArt